Fizioterápia, gyógytorna: miben különböznek?

Különböző mozgásszervi problémák, fájdalmak bármikor jelentkezhetnek, amiknek nagy része non-invazív úton is kezelhető. Szerencsére a gyógytorna sok esetben segíthet megszabadulni a kínoktól mozgás által. Ez az egyik legfontosabb eleme a fizioterápia és gyógytorna kezeléseknek. Tulajdonképpen a fizioterápia egy összefoglaló név, ami magába foglalja az orvosi terápiák természetes gyógymódjait.

Fizikai és kémiai energiákkal végzik a kezeléseket, ebbe a csoportba tartozik a gyógytorna és a fizikoterápia. Az előbbi mozgás által keletkezett energiákat használ fel, az utóbbi pedig kémiai energiákat alkalmaz. A mozgásszervi problémák konzervatív úton történő kezelése gyógytornával zajlik. Ez az egyik legismertebb módszer.

Rendkívül komplex terápiáról beszélünk, ami nagyon sokféle sérülést, elváltozást, illetve betegséget képes hatékonyan gyógyítani. A legtöbben azt hiszik, hogy ez csak a gyógytornász által diktált gyakorlatokból áll, de ez nem fedi a valóságot. A jó gyógytornászok ugyanis folyamatosan fejlesztik magukat szakmailag, részt vesznek különböző posztgraduális képzéseken, ahol újabb és újabb technikákat ismernek meg, amiket a pácienseik kezelése érdekében vetnek be.

A Gyógytornászom rendelő szakemberei is pontosan így járnak el, vagyis fejlesztik a szakmai tudásukat, és minden tőlük telhetőt megtesznek a betegeik gyógyulásának érdekében. Olyan modern és elterjedt eljárásokat alkalmaznak, mint például a lágyrész technikák, amelyekkel pozitívan befolyásolhatják a terápiák kimenetelét. Sok esetben a terapeuta aktív munkája is a gyógytorna részét képezi, amikor manuális fogásokkal próbál hatni az izmokra, ízületekre.

Tehát a gyógytornászok többféle eljárást szoktak alkalmazni annak érdekében, hogy a kezelés eredményes legyen. Például a fascia terápia hatékonyan csillapítja a fájdalmat és kezeli az azt kiváltó okot. A manuálterápia a fizioterápia speciális technikája, ami lokalizálja a mozgató szervrendszer funkcionális működészavarait, analizálja a kialakult funkcionális zavarokat. Manuálisan kivitelezett fogásokkal csillapítja a fájdalmat és mobilizálja az ízületet.

A trigger pont kezelés lényege, hogy feloldja a befeszült izmokban kialakult izomcsomókat. A köpölyözés a fizioterápia nem manuális technikái közé tartozik. Ez lazítja a szöveteket és segít az összetapadások feloldásában. A fizioterápia módszerei közül kifejezetten hatékony eljárás a szegmentális stabilizáció. A legtöbbször ezt nyak-, hát- és derékfájdalom esetén alkalmazzák a szakemberek. Ennek során a nagy ismétlésszámú gyakorlatok hatással vannak a felületes, de legfőképpen a mély izmokra, aminek köszönhetően a szegmentális stabilitás jelentősen javul.

Az eljárásban alkalmazott feladatok nem kímélik az ízületeket, hanem segítenek megelőzni a későbbi túlterhelés okozta fájdalom kialakulását. A felsoroltakon kívül, a gyógytornászok alkalmazhatnak még egy mechanikus módszert is, aminek kinesio tapeing technika a neve. Ez a metódus támogatja a szervezet öngyógyító folyamatait.